VR to komputerowo wygenerowany wirtualny świat. Aby wejść do tej rzeczywistości potrzebujemy specjalnych gogli VR, np. Valve Index, Oculus Quest, które wyświetlają nam trójwymiarowy obraz. Ukazuje się nam przestrzeń, którą odwiedzamy. Zaprojektowanie jej ograniczona jest tylko wyobraźnią i umiejętnościami programistów.
Dzięki dużej ilości detali nasz mózg jest zwodzony, a odczucia są bardzo naturalne. VR zatem jest stworzony po to, aby dostarczać możliwie najbardziej realne doznania.
Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Służy rozrywce, prezentując filmy 360*, a akcesoria VR stanowią uzupełnienie akcesoriów, np. gier komputerowych.
Szkolenia VR to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu można przekazywać fachową wiedzę w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Wirtualna rzeczywistość pozwala odtworzyć dowolną sytuację, z którą może zmierzyć się pracownik podczas codziennej pracy.
Bezpieczne środowisko sprzyja nauce, wybacza błędy, które w realnym świecie czasami są całkowicie nieakceptowalne.
Tym właśnie zajmujemy się w KDR Solutions.
Realizujemy projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Utworzenie działu B+R i opracowanie innowacyjnych metod rekrutacyjnych (Rekrutacja 6.0)”.
Celem projektu jest zbadanie możliwości zastosowania technologii VR jako nowatorskiej metody prowadzenia skutecznego procesu rekrutacyjnego w firmach.
Pracujemy na nowoczesnym sprzęcie, który umożliwia nam stworzenie wirtualnego świata, scen, które wykorzystujemy w biznesie. Przeprowadzone badania pozwalają nam stwierdzić, że można te narzędzia z powodzeniem wykorzystywać usprawniając procesy organizacji.
Na etapie rekrutacji sprawdzamy kluczowe kompetencje kandydatów niezbędne do podjęcia pracy na konkretnym stanowisku.
Kompetencje językowe? Żaden problem. Kandydat zakłada wirtualne okulary i wykonuje test sprawdzający wiedzę i umiejętność posługiwania się językiem polskim, angielskim, niemieckim czy rosyjskim. Po uruchomieniu programu osoba rekrutowana jest umieszczana w środowisku magazynowym, produkcyjnym lub np. biurze informatyka. Wszystko jest wykonane z największą dokładnością, aby zwiększyć immersję osób sprawdzanych.
Po tym świecie prowadzą nas krok po kroku wirtualne awatary, wirtualne odzwierciedlenia ludzi, które są wymodelowane z największą starannością po to aby jeszcze bardziej zwiększyć doznania.
Kolejnym przykładem procesu jest onboarding nowego pracownika, czyli jego skuteczne wdrożenie w pierwszych dniach pracy. Wykorzystując technologię wirtualnego świata, np. w postaci filmów 360* uczymy historii firmy, omawiamy misję i wartości. Przestawiamy szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, RODO. Następnie weryfikujemy przyswojoną wiedzę (również w VR), aby mieć pewność, że nowy pracownik będzie w sposób umiejętny i rozważny korzystał z niezbędnych narzędzi i urządzeń. Konkretnym przykładem może stanowić przedstawienie szkolenia z zakresu wymiany butli gazowej w wózku widłowym lub obsługa maszyn CNC.
Dzięki takim rozwiązaniom mamy pewność, że kandydat zapoznał się z obowiązującymi przepisami, procedurami i instrukcjami w firmie.
Czas to pieniądz! Z tą tezą można zgodzić się lub nie, ale jeśli w grę wchodzi prawidłowa realizacja celu to często szybciej nie oznacza lepiej. Umiemy sprawdzić postawę i umiejętność pracy pod presją czasu. Wyobraź sobie, że przed oczami pokazują się taśmy sortujące, po których wędrują kolorowe paczki. Musisz je ułożyć na kolejnych taśmach sortujących, aby wpadły do odpowiednich kontenerów. Tak zaprojektowane zadanie pokazało nam, że pośpiech musi iść na równi, w parze z dokładnością.
W hali obok już czeka na Ciebie kolejne zadanie!
Na regałach magazynowych są poukładane narzędzia, produkty przemysłowe, a także baniaki ze związkami chemicznymi. Kandydat w procesie rekrutacji otrzymuje instrukcje, żeby się rozejrzał i nauczył poruszania się po wirtualnej przestrzeni. Uruchamia wirtualny tablet na swoim przedramieniu i okazuje się, że teraz rywalizuje już ze sobą w zadaniu, w którym musi powrócić w konkretne miejsca hali, aby wskazać przedmioty, które wyświetliły się na urządzeniu. Czy dobrze wskazał i czy był szybszy od innych kandydatów? Na to pytanie odpowiedź zna rekruter, a osoba zainteresowana dowie się na koniec procesu w postaci informacji zwrotnej. Opracowaliśmy specjalne narzędzie, które pomaga nam w analizie zadań, zachowań i przygotowaniu szczegółowych raportów ćwiczeń.
Wykorzystujemy także technologię AR – czyli technologię rzeczywistości rozszerzonej. To technologia, którą można zaprezentować na urządzeniach mobilnych, urządzeniach z systemem Android i iOS. Po zeskanowaniu wcześniej zaprogramowanego kodu QR na naszym ekranie pojawia się przewodnik, avatar, który miłym, ludzkim głosem opowiada nam o procesach w firmie. Przedstawicielem tej technologii może być urządzenie Hololens, które z powodzeniem wykorzystujemy w KDR.
Hololens to okulary, które pozwalają nam dostrzec wirtualne przedmioty, w realnym świecie. Technologia ta daje nam możliwość sprawdzenia np. kompetencji manualnych i kompetencji logicznego myślenia. Kandydat w procesie rekrutacji musi złożyć np. komputer z komponentów, skupiając się na najmniejszych elementach, ale także zachowując odpowiednią kolejność wykonywanych czynności, ułożyć logiczne układanki lub dokonać pomiarów przedmiotów za pomocą suwmiarki.
Praca przy tak dużym projekcie to świetna zabawa, ale zarazem duża odpowiedzialność, bo etap badań musi pokazać rzetelne raporty. Zebrane doświadczenia w naszym laboratorium wykorzystujemy w praktyce, w powołanej specjalnie do tego komórce KDR – VR Solutions.
Nasz zespół stanowią ludzie pełni pasji i zaangażowania dla których nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza jeśli kreujemy świat! W dodatku wiemy, że jesteśmy w rym dobrzy!